Idea i miecz
1978

Idea i miecz

Trzy widowiska o wspólnym tytule, których akcja rozgrywa się na przełomie XIV i XV wieku w Polsce, na Litwie, w Niemczech i dotyczy dramatycznych lat wiązania unii polsko-litewskiej. Opowiadają o faktach znanych, ale ukazują nieznane przyczyny i skutki zdarzeń historycznych. Widowiska ukazują wielkie dzieło unii - jako więź dwóch narodów, ale nie na drodze podboju, lecz poprzez miłość. Opowieść ukazuje nas także jako młodszych braci Europy, oskarżonych po 1410 roku o wymordowanie tysięcy chrześcijan.

Video & Zwiastuny
AGK_Idea-i-miecz_531
Na zdjęciu: Fot.: Andrzej Kamrowski - Archiwum Grzegorza Królikiewicza Nr arch.: AGK_Idea-i-miecz_531
AGK_Idea-i-miecz_629
Na zdjęciu: arcybiskup Trąba Fot.: Andrzej Kamrowski - Archiwum Grzegorza Królikiewicza Nr arch.: AGK_Idea-i-miecz_629
AGK_Idea-i-miecz_593
Na zdjęciu: Fot.: Andrzej Kamrowski - Archiwum Grzegorza Królikiewicza Nr arch.: AGK_Idea-i-miecz_593
AGK_Idea-i-miecz_555
Na zdjęciu: Fot.: Andrzej Kamrowski - Archiwum Grzegorza Królikiewicza Nr arch.: AGK_Idea-i-miecz_555
AGK_Idea-i-miecz_543
Na zdjęciu: Fot.: Andrzej Kamrowski - Archiwum Grzegorza Królikiewicza Nr arch.: AGK_Idea-i-miecz_555
AGK_Idea-i-miecz_534
Na zdjęciu: Fot.: Andrzej Kamrowski - Archiwum Grzegorza Królikiewicza Nr arch.: AGK_Idea-i-miecz_534
AGK_Idea-i-miecz_533
Na zdjęciu: Fot.: Andrzej Kamrowski - Archiwum Grzegorza Królikiewicza Nr arch.: AGK_Idea-i-miecz_533
AGK_Idea-i-miecz_532
Na zdjęciu: Fot.: Andrzej Kamrowski - Archiwum Grzegorza Królikiewicza Nr arch.: AGK_Idea-i-miecz_532
 • Trzy widowiska o wspólnym tytule, których akcja rozgrywa się na przełomie XIV i XV wieku w Polsce, na Litwie, w Niemczech i dotyczy dramatycznych lat wiązania unii polsko-litewskiej. Opowiadają o faktach znanych, ale ukazują nieznane przyczyny i skutki zdarzeń historycznych. Widowiska ukazują wielkie dzieło unii - jako więź dwóch narodów, ale nie na drodze podboju, lecz poprzez miłość. Opowieść ukazuje nas także jako młodszych braci Europy, oskarżonych po 1410 roku o wymordowanie tysięcy chrześcijan.

  Zostajemy nie tylko z tego zarzutu oczyszczeni, ale stajemy się zwycięzcami przed sądem historii, jakim był wtedy Sobór w Konstancji, co więcej: dajemy wtedy światu polską doktrynę Pawła Włodkowica o równości wszystkich i o tym, że nie wolno nawracać siłą. 

  "Idea i miecz" mówi także o tym, że wielkie dzieło historii narodowej wymaga zawsze ofiar:

  • ofiary ze szczęścia i uczuć osobistych, złożonych przez królową Jadwigę
  • ofiary ze zobowiązań do pomsty, złożonej przez tych, których najbliżsi poginęli, zamordowani przez naszych dotychczasowych wrogów, Litwinów, bo przecież bez tej ofiary nie można było uczynić ich braćmi
  • ofiary z przywilejów osobistych, a często nawet godności osobistej, gdy na Soborze w Konstancji trzeba było bronić najwyższej racji Obojga Narodów: Litwy i Polski "Idea i miecz" to lekcja historii polskiej i lekcja dla polskich sumień.

  Dzieciom i młodzieży - daje obrazy budowli, kostiumów, obyczaju, miłości, odwagi. Dorosłym - daje spojrzeć w rzeczywistość dumy narodowej, by można było przeżyć w sobie rzeczywistość pokory - wobec wielkiego dzieła do wykonania, jakim jest Ojczyzna.

  Nie zapraszamy znawców sztuki - chociaż widowiska uzyskały najwyższe oceny autorytetów w dziedzinie estetyki. Zapraszamy Polaków. Nie jest to tyko opowieść o smaku artystycznym. Jest to fresk o wielkości obowiązków - tym jest w istocie polska kultura.

  Scenariusz napisał wybitny eseista, poeta i dramaturg - Bohdan Urbankowski. Role historycznych postaci podjęli się kreować najwybitniejsi aktorzy polscy z teatrów Krakowa, Warszawy i Łodzi.

   

Tytuł
Rodzaj
Zamknij

Naciśnij Enter / by przejść do wyników szukania lub ESC aby zamknąć okno

New membership are not allowed.

WordPress Lightbox Plugin