Działania


20 kwietnia 2024

Plakat MELOS 2024 ostateczny.1

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny MELOS

to wydarzenie kulturalne, które w tym roku będzie miało swoją trzecią edycję.

Odbywa się w kilku obiektach, perłach regiony łódzkiego: Muzeum Walewskich w Tubądzinie, a także  Pałacu Grudzińskich oraz Pijalni Wód Termalnych w Poddębicach, które ze względu na swój wyjątkowy potencjał, z powodzeniem mogą zmienić się w sale koncertowe.

Celem projektu jest promieniowanie ambitnych inicjatyw artystycznych powstających w większych ośrodkach życia muzycznego w kierunku mniejszych wspólnot regionalnych.

Festiwalowe koncerty kameralne odbywać się będą 11, 12, 18, 19, 25 oraz 26 maja.

Organizatorami festiwalu są Muzeum Okręgowe w Sieradzu oraz Poddębicki Dom Kultury

i Sportu.

Kierownikami artystycznymi przedsięwzięcia, oraz wykonawcami jednego z wieczorów są Magdalena Kling-Fender oraz Robert Fender.

Tegoroczna plejada wykonawców zawiera nazwiska takich uznanych artystów jak Julia Kociuban, Ilya Maximov, Tymoteusz Bies, Ewa Rzetecka-Niewiadomska, Sylwester Smulczyński, Piotr Młynarczyk, Elżbieta Mrożek-Loska, Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak.

W ramach festiwalu odbędą się także dwa koncerty promujące młode talenty i będą to w tym roku wyróżniający się studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Tegoroczny festiwal współfinansowany będzie przez Związek Artystów Wykonawców ZAW STOART.

 

Ponadto wydarzenie wsparły: Instytut Grzegorza Królikiewicza w Łodzi oraz Salon Muzyczny PASJA, który dostarczy nowy znakomity instrument marki Bösendorfer na potrzeby koncertów w dworku w Tubądzinie.

Wstęp na wszystkie wieczory festiwalowe jest wolny.

Szczegóły dostępne pod adresem: www.klingfender.pl/festiwal

 

Tegoroczny festiwal współfinansowany będzie przez Związek Artystów Wykonawców ZAW STOART.

Szczegóły dostępne pod adresem: https://stoart.org.pl/

logo

7 marca 2022

Ewa_portret_test_JPG

Pokojówka

Już dziś w TVP Historia, we wtorek 7 marca o g. 22:15 premiera telewizyjna filmu dokumentalnego „Pokojówka” w reż. Rafała Brylla.

Kliknij, aby zobaczyć program tv TVP Historia.

Film przedstawia losy Ewy Waleckiej, która była więźniarką na Majdanku. Pracowała jako pokojówka w domu komendanta obozu. Choć wydawało się to niemożliwe, zaprzyjaźniła się z żoną nazistowskiego funkcjonariusza.

Film ma formę klasycznego dokumentu, połączonego z sekwencjami animowanymi, które ilustrują najważniejsze epizody tej historii. Autorem animacji jest Łukasz Rusinek. Muzykę do filmu skomponował Marcin Sady, a autorem zdjęć jest Jakub Kowalczyk.

Produkcja:

Instytut Grzegorza Królikiewicza

Studio Filmowe N

Koprodukcja:

Instytut Pamięci Narodowej

Telewizja Polska

Centrum Kultury i Historii

Telewizja Polska (Lublin)

Współfinansowanie:

Urząd Miasta Lublina

Lubelski Fundusz Filmowy

Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”.


16 listopada 2022

Ewa_portret_test_JPG

Pokojówka

15 listopada 2022 roku w Centrum Kultury w Lublinie odbył się uroczysty przedpremierowy pokaz filmu „Pokojówka” w reżyserii Rafała Brylla – opowiadający wojenną historię Ewy Waleckiej, więźniarki obozu KL Lublin (Majdanek).

Dziękujemy całej ekipie i poszczególnym osobom, które przyczyniły się do powstania tego dzieła, jak i wszystkim obecnym na wczorajszym pokazie za pozytywny odbiór.


13 maja 2022

Pokojówka

Trwają prace nad filmem „Pokojówka” – reż. Rafał Bryll. Premiera pod koniec 2022 roku.

Film opowiada wojenną historię Ewy Waleckiej, więźniarki obozu KL Lublin (Majdanek) w latach 1943-1944, która pracowała między innymi jako pokojówka w domu komendanta obozu.

Galeria kadrów dokumentalnych:

Galeria kadrów animowanych:

Galeria zdjęć z planu:

Zapraszamy na stronę filmu na Facebooku, gdzie będziemy publikować najnowsze informacje:

Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”.

19 września 2020

Koncert Online w Laboratorium Grzegorza Królikiewicza

19 września 2020 r. o godz. 17.00. odbył się Koncert w Laboratorium Grzegorza Królikiewicza. Wydarzenie upamiętniło 3. rocznicę śmierci reżysera oraz nawiązało do jego twórczości, gdyż Laboratorium było obiektem zdjęciowym w filmie fabularnym „Drzewa” oraz w Teatrze Telewizji „Próby” według Michela Montaigne’a. Reżyser wykorzystywał je także jako przestrzeń twórczą – tu tworzył wiersze i scenariusze. Zawsze marzył o tym, aby w Laboratorium odbywały się koncerty.

Wydarzenie składało się z dwóch części. W pierwszej wystąpił łódzki kwartet smyczkowy Paul Kletzki Quartet, który zaprezentował muzykę doby romantyzmu (A. Dvorak – Kwartet amerykański i A. Borodin- kwartet nr 2 D-dur).
Paul Kletzki Quartet wystąpił w składzie Magdalena Kling-Fender (skrzypce), Robert Fender (wiolonczela), Dominika Przech (skrzypce), Róża Wilczak-Płaziuk (altówka).

Po koncercie weszliśmy trochę w świat Grzegorza Królikiewicza, dzięki rozmowie, w której wzięli udział Bogna Janiec (córka i w ostatnich latach bliski współpracownik reżysera) i Michał Dondzik (filmoznawca, przygotowujący pracę naukową na temat twórczości Grzegorza Królikiewicza). Rozmowę poprowadził Łukasz Głowacki (dziennikarz, szef łódzkiego Radia Plus i Przewodnika Katolickiego).

Laboratorium było także przestrzenią swoistej wystawy, gdyż w trakcie wydarzenia pojawiły się w nim pamiątki związane z reżyserem.

Ze względu na szczupłość miejsca oraz panującą sytuację epidemiologiczną, wydarzenie odbyło się bez publiczności, ale było transmitowane w internecie.

Nagranie na YouTube:

Zadanie:
„Koncert on-line w Laboratorium Grzegorza Królikiewicza” jest realizowane przez Europejską Fundację ZIARNA oraz Studio Filmowe „N”, dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Zamknij

Naciśnij Enter / by przejść do wyników szukania lub ESC aby zamknąć okno

New membership are not allowed.

WordPress Lightbox Plugin