Idea and sword (pol. Idea i miecz)
1978

Idea and sword (pol. Idea i miecz)

Trzy widowiska o wspólnym tytule, których akcja rozgrywa się na przełomie XIV i XV wieku w Polsce, na Litwie, w Niemczech i dotyczy dramatycznych lat wiązania unii polsko-litewskiej. Opowiadają o faktach znanych, ale ukazują nieznane przyczyny i skutki zdarzeń historycznych. Widowiska ukazują wielkie dzieło unii - jako więź dwóch narodów, ale nie na drodze podboju, lecz poprzez miłość. Opowieść ukazuje nas także jako młodszych braci Europy, oskarżonych po 1410 roku o wymordowanie tysięcy chrześcijan.

Idea i Miecz
Videos & Trailers
plakat-IdeaiMiecz
Idea-i-Miecz_ArchiwumGK-Krolikiewicz_629
Idea-i-Miecz_ArchiwumGK-Krolikiewicz_593
Idea-i-Miecz_ArchiwumGK-Krolikiewicz_555
Idea-i-Miecz_ArchiwumGK-Krolikiewicz_543
Idea-i-Miecz_ArchiwumGK-Krolikiewicz_534
Idea-i-Miecz_ArchiwumGK-Krolikiewicz_533
Idea-i-Miecz_ArchiwumGK-Krolikiewicz_532
 • Trzy widowiska o wspólnym tytule, których akcja rozgrywa się na przełomie XIV i XV wieku w Polsce, na Litwie, w Niemczech i dotyczy dramatycznych lat wiązania unii polsko-litewskiej. Opowiadają o faktach znanych, ale ukazują nieznane przyczyny i skutki zdarzeń historycznych. Widowiska ukazują wielkie dzieło unii - jako więź dwóch narodów, ale nie na drodze podboju, lecz poprzez miłość. Opowieść ukazuje nas także jako młodszych braci Europy, oskarżonych po 1410 roku o wymordowanie tysięcy chrześcijan.

  Zostajemy nie tylko z tego zarzutu oczyszczeni, ale stajemy się zwycięzcami przed sądem historii, jakim był wtedy Sobór w Konstancji, co więcej: dajemy wtedy światu polską doktrynę Pawła Włodkowica o równości wszystkich i o tym, że nie wolno nawracać siłą. 

  "Idea i miecz" mówi także o tym, że wielkie dzieło historii narodowej wymaga zawsze ofiar:

  • ofiary ze szczęścia i uczuć osobistych, złożonych przez królową Jadwigę
  • ofiary ze zobowiązań do pomsty, złożonej przez tych, których najbliżsi poginęli, zamordowani przez naszych dotychczasowych wrogów, Litwinów, bo przecież bez tej ofiary nie można było uczynić ich braćmi
  • ofiary z przywilejów osobistych, a często nawet godności osobistej, gdy na Soborze w Konstancji trzeba było bronić najwyższej racji Obojga Narodów: Litwy i Polski "Idea i miecz" to lekcja historii polskiej i lekcja dla polskich sumień.

  Dzieciom i młodzieży - daje obrazy budowli, kostiumów, obyczaju, miłości, odwagi. Dorosłym - daje spojrzeć w rzeczywistość dumy narodowej, by można było przeżyć w sobie rzeczywistość pokory - wobec wielkiego dzieła do wykonania, jakim jest Ojczyzna.

  Nie zapraszamy znawców sztuki - chociaż widowiska uzyskały najwyższe oceny autorytetów w dziedzinie estetyki. Zapraszamy Polaków. Nie jest to tyko opowieść o smaku artystycznym. Jest to fresk o wielkości obowiązków - tym jest w istocie polska kultura.

  Scenariusz napisał wybitny eseista, poeta i dramaturg - Bohdan Urbankowski. Role historycznych postaci podjęli się kreować najwybitniejsi aktorzy polscy z teatrów Krakowa, Warszawy i Łodzi.

   

  Tytuł
  Rodzaj
  Zamknij

  Naciśnij Enter / by przejść do wyników szukania lub ESC aby zamknąć okno

  New membership are not allowed.

  WordPress Lightbox
  Archiwum Grzegorza Królikiewicza

  Europejska Fundacja ZIARNA
  Wyspiańskiego 8
  94-028 Łódź, Polska

  Center Office

  +(48) 501 561 884
  + (48) 42 686 13 94

  biuro@instytutgk.pl/en

  All Right Reserved 2020. Europejska Fundacja Ziarna.